Czy informowanie o ilości wypadków ma sens, czy działa prewencyjnie, jakie środki są najlepsze? - Marcin Barański, Dyrektor handlowy w firmie projektowo-produkcyjnej NESTOR i twórca marki NESTEC

Firma NESTOR zajmuje się produkcją przemysłowych tablic LED. Jednymi z nich są tablice “Dni Bez Wypadku”. W swoim zakładzie firma stawia na bardzo wysokie standardy, jeśli chodzi o BHP, stąd ta tematyka jest nam szczególnie bliska. Tak pojawił się pomysł wyprodukowania tych tablic i zresztą pod te tablice przygotowaliśmy specjalny portal - DniBezWypadku.pl, gdzie popularyzowane jest aktywne informowanie pracowników o zagrożeniach, o środkach zapobiegania o tym, jak to informowanie może przyczynić się do zwiększania bezpieczeństwa pracy.

Czy informować o wypadkach? Czy informowanie o wypadkach ma sens?

W zakładach pracy, w których zarząd firmy jest z krajów zachodnich, jest to jeden z elementów wysokiego standardu BHP. Służy on też do obniżenia kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa. Informowanie o wypadkach wpływa też na wzrost zaufania pracowników do pracodawcy. Przyznanie przez pracodawcę, ze wypadki występują i walczy się z nimi, skłania pracowników do tego, żeby też uczestniczyli aktywnie w tym procesie poprawy bezpieczeństwa. Informowanie zmusza też do rozwiązywania problemów zamiast ich unikania, ponieważ w momencie, kiedy wszyscy o wypadku wiedzą, nie można nie podjąć działań prowadzących do rozwiązania problemu.

Zaprezentowane zostały również badania statystyczne przeprowadzone na grupie około 158 zakładów. W firmie wyprodukowano kilkaset tablic dla zakładów w Europie i w Azji. Natomiast w Polsce na 158 zakładach prelegent przeprowadził badania, polegające na zadaniu pytania specjalistom BHP: Czy po kilku lub kilkunastu miesiącach po instalacji takich tablic - DniBezWypadku zauważyli jakieś realne efekty tego? Czy to się przełożyło na wyniki liczbowe? Jeśli tak, to w jaki sposób się to przełożyło? Okazało się, że dzięki wprowadzeniu tablic przede wszystkim zwiększyła się świadomość pracowników. Pracownicy przede wszystkim zaczęli zauważać, że wypadki, które się zdarzają, nie powinny mieć miejsca.

Inne pozytywne skutki związane z wprowadzeniem tablic Dni Bez Wypadku to zwiększenie zainteresowania pracowników skutkami wypadków, co przełożyło się na większą ostrożność i przede wszystkim zwiększyło się zainteresowanie kierownictwa przyczynami powstawania wypadków.

Jakie są najlepsze środki informowania w kwestii wypadków?

 • Tablice muszą świecić. Informacja o nieszczęścliwych zdarzeniach musi docierać do pracownika, dlatego najlepszym efektem jest użycie światła, na tyle wyraźnego, żeby każdy widział.

 • Taka informacja musi być statyczna. Nie mogą zostać wykorzystane wyświetlacze czy ekranów, gdzie ta informacja będzie przewijana na pasku, ponieważ to nie daje tego samego efektu. Informacja taka musi być zauważana od razu w formie statycznej i musi być zawsze w tym samym miejscu.

 • Informacja taka powinna być umieszczona na wejściu. Może to być wejście na teren zakładu na przykład przy bramkach, przy systemie kontroli dostępu. Może to być wejście do głównego budynku, portiernia, wejście na halę, na magazyn, ale zawsze na wprost wchodzących, żeby ci, którzy rozpoczynają pracę, widzieli, czy coś się wcześniej już wydarzyło albo że żadne nieszczęście nikomu się nie przydarzyło

 • Kolejnym środkiem bardzo dobrze sie sprawdzającym jest wygląd spójny z wizerunkiem firmy. W momencie kiedy jest to współgrające z kolorystyką używaną w firmie, trafia do pracowników. Wpływa to na poczucie pracowników, że są częścią zespołu, o który się dba.

Jakie informacje powinny być przekazywane pracownikom?

 • liczba dni bez wypadku, czyli i najbardziej uniwersalny wskaźnik,

 • osiągnięty rekord, czyli największa liczba dni bez wypadku w historii zakładu,[

 • liczba wypadków. W niektórych zakładach lliczba zdarzeń potencjalnie wypadkowych była prezentowana oddzielnie od wypadków. Działanie takie może być lepsze, niż tylko sama liczba wypadków, ponieważ w tym momencie do pracowników dociera, że mimo małej liczby wypadków, sytuacji, które mogły się skończyć tragedią, było jprzykładowo więcej i nadal jest problem do rozwiązania. Nadal trzeba uważać.

 • Warto także pokazywać wskaźniki BHP. To dotyczy już zakładów dużych, gdzie tych pracowników jest kilkuset. Tona przykład ciężkość wypadków, częstotliwość wypadków, czy indeks bezpieczeństwa.

Tego typu informacje można i warto pokazywać. Dodatkowo można również pokazywać porównania do wyników z poprzedniego roku, czyli wyświetlać informacje o tym jak to w firmie wygląda w tym momencie i jak wyglądało w roku poprzednim.

Podsumowanie 

Informowanie o liczbie dni bez wypadku lub liczbie wypadków przekłada się na realne zmniejszenie liczby wypadków średnio o 25 %. Ograniczone zostały również koszty związane ze zwolnieniami lekarskimi. W tym miejscu warto pamietać, że tematyki BHP nie należy traktować nie jako kosztów, lecz jako oszczędność. Jeżeli zaoszczędzi się na przeprowadzeniu działań BHP, będzie to skutkowało wypadkami, a poważniejsze wypadki z kolei powodują zwolnienia lekarskie.

Partnerzy

 • Baumalog
 • Continental
 • Elokon Logistics
 • Log4.pl
 • Logis
 • Mago
 • Olejnik
 • Urząd Dozoru Technicznego
 • WSOZZ
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.